Stowarzyszenie


Od stycznia 2009 roku działalność Ośrodka "Wapienica" wspiera Stowarzyszenie Promocji Zdrowia Psychicznego "Od Nowa". Stowarzyszenie jest organizacją pozarządową i prowadzi działalność pożytku publicznego, mającą na celu promocję zdrowego stylu życia, przeciwdziałanie patologiom społecznym i wspieranie działań prozdrowotnych w obszarach edukacji, profilaktyki, rehabilitacji oraz readaptacji.

Cele Stowarzyszenia:
1. Podejmowanie działań w zakresie przeciwdziałania i leczenia uzależnień oraz zakażeń HIV i AIDS.
2. Pomoc osobom o obniżonej sprawności fizycznej i mentalnej w pełnym i równoprawnym uczestnictwie w życiu społecznym.
3. Promocja zatrudnienia i aktywizacja zawodowa.
4. Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.
5. Działalność charytatywna.
6. Podejmowanie działań na rzecz nauki, edukacji, oświaty i wychowania w zakresie ochrony i promocji zdrowia.
7. Wspieranie i prowadzenie działań z zakresu doskonalenia zawodowego osób pracujących w ramach ochrony zdrowia i edukacji.

Stowarzyszenie wspiera dwie placówki terapeutyczne o podobnym modelu leczenia uzależnień: Ośrodek Rehabilitacyjny dla Uzależnionych od Substancji Psychoaktywnych "Wapienica" w Bielsku-Białej oraz Wojewódzki Ośrodek Rehabilitacyjny dla Uzależnionych od Substancji Psychoaktywnych w Czechowicach-Dziedzicach.

Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez różnorodne formy działań:
1. Organizowanie i prowadzenie programów i placówek rehabilitacyjno – readaptacyjnych dla osób uzależnionych.
2. Pomoc osobom uzależnionym od środków psychoaktywnych w odzyskaniu umiejętności umożliwiających im funkcjonowanie bez używania środków chemicznych oraz pomoc osobom zakażonym HIV i chorym na AIDS oraz ich rodzinom.
3. Prowadzenie, organizacja, inspiracja i wspieranie działań zmierzających do redukcji bezrobocia oraz pomocy osobom bezrobotnym w zdobyciu dodatkowych umiejętności umożliwiających odnalezienie się na współczesnym rynku pracy.
4. Prowadzenie, organizacja, inspiracja i wspieranie działań edukacyjnych i terapeutycznych skierowanych do osób ze środowisk szczególnie zagrożonych zachowaniami patologicznym.
5. Prowadzenie i wspieranie działań z zakresu doskonalenia zawodowego lekarzy, psychologów, terapeutów uzależnień i innych osób pracujących w obszarze ochrony zdrowia.
6. Prowadzenie działalności informacyjnej, wydawniczej i reklamowej oraz naukowo – badawczej w zakresie ochrony zdrowia.
7. Organizowanie szkoleń, spotkań, seminariów i konferencji służących przekazywaniu wiedzy i doświadczeń osobom fizycznym i organizacjom podejmującym działania w obszarach ochrony zdrowia i edukacji.
8. Współpraca z administracją publiczną - rządową, a także samorządową (w tym korzystanie ze środków publicznych), organizacjami pozarządowymi, placówkami służby zdrowia: publicznymi i niepublicznymi oraz innymi instytucjami krajowymi i międzynarodowymi, a także współpraca z podmiotami, które prowadzą działalność gospodarczą.